kotek?

kotek?

piątek, 2 stycznia 2015

Jak obchodzić się z naszymi pupilami?

Cześć, chciałabym wam przybliżyć trochę wiadomości o zachowaniu naszych kotów.

Jak obchodzić się z kotem?

Kota należy traktować z szacunkiem. Nie wolno na niego krzyczeć, pohukiwać, bić czy zastraszać. Jeśli będziesz szanował swojego pupila, stosunki między Wami ułożą się świetnie. Szacunek to nie przerywanie kociej drzemki, bo akurat zachciało nam się go głaskać, czy zmuszanie do rzeczy, na które nie ma ochoty.

Wiele kotów nie cierpi ciągłego głaskania. Dlatego właśnie mruczą zadowolone przez minutę albo dwie, a następnie odwracają się i gryzą, najzupełniej niespodziewanie. Głaszcz go krócej niż minutę, potem przerwij. Wiele kotów lubi długo siedzieć człowiekowi na kolanach, nie znosi jednak, kiedy głaskać je dłużej niż chwilę. 
A jeśli "język" naszych kotów nie jest wam znany, ten obrazek wam to przybliży.

Kiedy dotykasz kota, staraj się obserwować, w jaki sposób zwierzę się do ciebie zwraca. Jeśli podsuwa głowę, pogłaszcz go po głowie. Jeśli odwraca się tyłem, przeciągnij ręką po grzbiecie, podrap u nasady ogona. Należy je dotykać delikatnie, chociaż tutaj też wiele zależy od kota – niektóre lubią zdecydowany ruch, te zbyt delikatne muśnięcia chyba je łaskoczą – jak we wszystkim, tak i tutaj trzeba poznać upodobania swojego pupila. Kota głaszczemy zgodnie z kierunkiem włosa, podoba mu się to wtedy najbardziej :)

1 komentarz: